Autor

22. května 2009

Sedmička je (nic než) zadarmo

Možná jste si jí také všimli. Těm šťastnějším doputovala ve zmuchlaném stavu do schránky, ti méně šťastní na ni mohli narazit třeba ve stojanu na poště. Regionální zdarma-týdeník Sedmička minulý týden doputoval i do Kladna, toho kraje zapadlých vlastenců.

Musím upřímně přiznat, že jsem se na Sedmičku těšil. Představoval jsem si ji jako zdařilou konkurenci místního Kladenského deníku, která přinese zajímavá témata a pohledy a tak vůbec.

To jsem ale netušil, že titul Sedmička si mám přeložit jako "sedm stran z vašeho regionu". Pravda, zatím je po dvou číslech možná příliš brzy na hodnocení, doposud ale těch sedm stran zhruba odpovídalo (když člověk odečete reklamu a nepočítá do zpráv - sporťáci prominou - sport).

No, popravdě, na regionální týdeník mi to přijde dost málo. Zklamání se stupňovalo, když jsem zjistil, že valnou většinu plátku tvoří televizní program. To, že někdo distribuuje tištěný televizní program zdarma, je záslužné. Za to vydavatelství Mladá fronta (neplést se skupinou Mafra) děkuji. Nehalil bych jej ovšem do roucha regionálního týdeníku.

Střízlivá grafika mne naopak nezklamala, i když proti přelévání titulků z jedné strany na druhou bych výhrady měl (nejlépe, pokud strana půlí třeba slovo knihovna na správném místě). Ostatně podařený a nepřeplácaný layout jsem chválil už u předchůdce Sedmičky, ekonomického zdarma-deníku E15.

Nuže. Tolik podružnosti. A teď obsah regionální části... Chápu, že redakce je malá a má omezené prostředky. Ale přeci jen by se měla zamyslet nad tím, že vydává týdeník. Když mi ve čtvrtek přinese novinku o tom, jak od pondělí jezdí prapodivně vlaky do Prahy nikoli na Masarykovo nádraží, ale na Dejvice, nadšený jako čtenář nejsem.

Kladenský deník pravidelně nečtu, o všední dny dojíždím do Prahy a o dění v Kladně se nijak podrobně nezajímám. Přesto se ale ze Sedmičky dozvídám samé věci, které už dávno vím.

Podle mě by se týdeník měl začít chovat jako týdeník. Přinést třeba méně delších článků, které budou propracovanější, podrobnější, na nová témata. Které budou zkrátka jiné. Třeba jako rozhovor s exprimátorem Volfem v prvním čísle.

V opačném případě to nebude nic jiného než věc zadarmo.

Žádné komentáře: