Autor

22. června 2009

Ještě větší Oaza

Obchodní centrum Oaza, otevřené na periferii Kladna loni na podzim, se hodlá rozrůst o zhruba polovinu své stávající šestihektarové rozlohy.

Před deseti dny podal investor Oazy v souladu se zákonem o posuzování vlivů na životní prostředí (č. 100/2001 Sb.) oznámení o záměru stávající objekt rozšířit a zabrat tím dalších zhruba 28 700 čtverečních metrů půdy.To je mimochodem zhruba 4,5 fotbalových hřišť a asi 6,5 kladenského náměstí Starosty Pavla.

A jen tak úplně mimochodem je to skoro stejná plocha, jakou chce ve středu Kladna zastavět jiný investor (firma Crestyl) úplně (aspoň podle svých slov) jiným typem obchodního centra s přiléhavým názvem Central Kladno.

Ale zpět k Oaze. Od loňského listopadu, kdy bylo centrum otevřeno, žádnou velkou díru do světa neudělalo. Umístěním na kraji města, skladbou obchodů a malou návazností na další služby (kina, squash atp.) je to spíš další z "marketů" a mimo lidí z přilehlého sídliště moc dalších návštěvníků nepřitahuje.

Dostavěním "objektů D a E" se však příliš nezmění. V nových prostorách totiž podle plánů investora vedle dalších menších obchůdků zahnízdí McDonald's a "prodejna spotřební elektroniky". Na své si tak přijdou především řidiči MHD, pro které v Oaze vznikne nové zázemí.

Podle investora povede rozšíření Oazy ke "zkvalitnění služeb zákazníkům a rozšíření sortimentu a komfortu prodeje v regionu Kladenska", záměr rozšíří "občanskou vybavenost" a zvýší "konkurenci v oblasti prodeje". To je sice moc pěkné, jenom si nejsem tak úplně jistý, zda přesně to Kladno potřebuje.

Navíc je toho "zvyšování konkurence", "zkvalitňování služeb" a "občanské vybavenosti" vůbec poslední dobou nějak moc. Jen zkuste hádat, co přinese plánovaný Central Kladno? V jeho případě se jako přidaná hodnota za všemi těmi frázemi skrývá ještě plán vystavět pět kinosálů.

Kdybyste se náhodou ptali, kdo bude do těch center chodit, když už teď je tu kupní síla mizerná, obchodů sdostatek a Praha co by kamenem dohodil, řeknou vám milí investoři, že teprve realizováním jejich projektů poptávka vznikne.

Teprve nedávno jsem si uvědomil, jak je tenhle způsob myšlení obludně zvrácený. Dost dobře se proti němu nedá bojovat, protože je založen na silné víře. Podobné té, že založením blogu vyvolám v lidech potřebu ho číst :-)

Žádné komentáře: