Autor

12. června 2009

Poznámka na okraj (vazba Kladno - Hořice)

Nejsem nijak zaujat vůči Hořicím na Šumavě. Malá usedlost kousek od Českého Krumlova se pyšní tím, že je "bránou Šumavy", pospíchající automobilista ji však díky (už pár let) novému obchvatu ani nezaregistruje.

O Hořicích na Šumavě vlastně píšu jenom kvůli tomu, že tam znám několik lidiček. A vlastně mám také poměrně dobrou představu o obci samotné.

Před malou chvílí jsem se v textu o historii fotografie dočetl, že už v roce 1895 Josef Seidl poprvé v Hořicích fotografoval "proslulé pašijové hry". Ba co více, o dva roky později pašije zfilmovala jakási americká filmová společnost jako vůbec první filmový dokument vytvořený v českých zemích. Gratuluju Hořicím.

Jinak jsou Hořice zajímavé snad jen tím, že proslulé pašijové hry drží dodnes. Úctyhodná tradice. A také bych měl upozornit, že jsou to přesně ty Hořice, které nemají vůbec nic společného s hořickými trubičkami (které jsou asi evidované jako evropská značka, takže by se měly psát s velkým Há). Nic si z těch trubiček, milé Hořice nedělejte. My je tady v Kladně taky nemáme. A nemáme už ani trubičky ocelové.

Ano, propadl jsem určité skepsi a pocitu, že my tady v Kladně nemáme vlastně pořádně nic, na co bychom mohli být hrdí. Ale byla to jenom chvilková skepse. O pár stránek dál v tom textu o fotografii jsem se totiž dočetl, že v roce 1905 vznikl v Kladně klub fotografů amatérů Camera, třetí český amatérský fotoklub na našem území.

A to hned tak někdo nemá ! ! !

Žádné komentáře: