Autor

11. června 2009

S muzeem do světa dětských knížek


Ilustrace dětských knih je oborem, na kterém si Češi zakládají a od kterého požadují tu nejvyšší kvalitu. Ostatně právě literatura pro děti je v současnosti jedna z mála, kde se s původní ilustrací ještě v hojné míře setkáváme. Máme s ní spojena především jména jako Adolf Born, Helena Zmatlíková nebo Zdeněk Miler. V posledních letech se ale objevují také autoři noví a sklízejí často uznání nejen čtenářské, ale i odborné. Kladenské Sládečkovo vlastivědné muzeum připravilo na letní měsíce ukázky práce některých z nich. Od 1. června do 20. srpna si tu můžete prohlédnout dětské knížky a ilustrace z produkce nakladatelství Meander, Baobab a Brio.

Asi největším lákadlem jsou ilustrace Petra Nikla, které se dostaly také na plakát k výstavě. Český malíř, fotograf a divadelník se do širokého povědomí dostal loni, když se jeho soubor „záhadných pohádek“ s názvem Záhádky stal v soutěži Magnesia litera knihou roku 2008. Petr Nikl je ale oceňovaným umělcem už od druhé poloviny osmdesátých let, kdy začal vystavovat. V roce 2005 se pak podílel na realizaci české expozice na Světové výstavě Expo v japonském Aichi. Vedle Záhádek vydal v nakladatelství Meander několik dalších vlastních dětských knížek, jako jsou Pohádka o Rybitince, zatím poslední Jělěňovití nebo Lingvistické pohádky „pro trochu starší, ale ne zas tak moc staré“. Ve Sládečkově muzeu Nikl představí i několik originálních ilustrací připravovaných pro jeho novou, zatím nevydanou knihu.

Vedle Petra Nikla se ale můžete těšit také na tisky výtvarníka a divadelníka Matěje Formana, který rovněž pro nakladatelství Meander ilustroval například knihy Jiřího Stránského Povídačky pro Klárku, Povídačky pro moje slunce či Perlorodky. S nakladatelstvím Baobab zase spolupracuje jeden z našich v současnosti nejlepších ilustrátorů Juraj Horváth, původem slovenský grafik, který za knihu Příběhy z Parní lázně získal v roce 2001 na Lipském knižním veletrhu cenu nejkrásnější kniha světa. Vedle toho byl už třikrát (v letech 2000, 2001 a 2003) oceněn také za nejkrásnější českou knihu. Horváth v současnosti vede ateliér grafiky a ilustrace na pražské Vysoké škole umělecko-průmyslové, dospělí čtenáři ho znají díky grafické úpravě knih Jáchyma Topola.

Všechny knížky představené v rámci výstavy bude možné ve Sládečkově muzeu zakoupit. Od 8. do 14. června bude navíc na dětském portálu Alík.cz probíhat tematická soutěž k výstavě, jak jinak než o knižní ceny. A pro návštěvníky muzea je také na sobotu 13. června připraven doprovodný program. Během dne bude probíhat výtvarná dílna Lucie Lomové, v rámci které bude možné vyrobit si vlastní komiks. Na další, tentokrát knihařské dílně, si budou moci děti pod vedením paní Sequensové ozdobit knižní záložky. Těšit se můžete také na loutkové představení hry Anča a Pepík v podání pražského souboru Buchty a loutky.

Psáno pro Kamelot.

Žádné komentáře: