Autor

4. srpna 2009

40 let Skřivánků na niti


Po neoficiální premiéře v roce 1969 putoval na dvacet let do trezoru. Když se pak konečně dostal na světlo světa (premiéru měl 1. ledna 1990), získal významné mezinárodní ocenění Zlatý medvěd na festivalu v Berlíně. Dal by se charakterizovat jako lyrická, absurdní komedie, zároveň je ale ostrou kritikou totalitního režimu a policejního státu 50. let.

Řeč je o filmu Skřivánci na niti. Čtyřicetileté výročí jeho natočení připomene 8. srpna v areálu letního koupaliště u kladenského Sletiště večerní projekce mobilního Kinematografu bratří Čadíků. Akci, na které přislíbili účast i protagonisté filmu Jiří Menzel, Václav Neckář a Jitka Zelenohorská, pořádá ve spolupráci s občanským sdružením Spolek Podprůhon město Kladno.

Do prostředí kladenských železáren přivedl režisér Jiří Menzel postavy Hrabalových povídek z knihy Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet. Film Skřivánci na niti, který ze vzájemné spolupráce Hrabala s Menzlem vzešel, patří k jedněm z nejlepších z tzv. nové vlny československého filmu 60. let.

Dějový základ je prostý – skupina politicky nevyhovujících mužů si má osvojit podmínky dělnického prostředí na brigádách v železárnách. Vedle nich tu pracují i ženy odsouzené za pokus o útěk za hranice, tzv. „kopečkářky“.

Film stojí na dialogu a drobných epizodických příbězích, v nichž vynikají skvělé herecké výkony Rudolfa Hrušínského, Vlastimila Brodského, Leoše Suchařípy, Václava Neckáře, Jitky Zelenohorské a dalších.

„Když jsem se probíral databází filmů, jež nějak souvisí s Kladnem, zjistil jsem, že letos je kulaté výročí natočení Skřivánků na niti. A pak nebylo daleko k nápadu udělat výroční reprízu,“ vysvětluje František Müller ze Spolku Podprůhon, jak myšlenka na projekci filmu vznikla.

Vedle Skřivánků na niti se diváci mohou od 7. do 11. srpna těšit i na další filmová představení z nabídky pojízdného kinematografu – animovanou pohádku Kozí příběh, rodinný snímek Kdopak by se vlka bál?, oceněný jako nejlepší film pro děti na festivalu ve Zlíně, válečné drama Václava Marhoula Tobruk nebo velkofilm Juraje Jakubiska o Čachtické paní Bathory. Promítat se začne vždy po setmění kolem 21:30.

Občanské sdružení Spolek Podprůhon pořádalo letní projekce už loni na hřišti Bukovka. „Tehdy šlo ale jen o takovou rodinnou akci pro pár diváků,“ upřesňuje František Müller. „Letošní promítání je součástí šňůry Kinematografu bratří Čadíků, přičemž výroční repríza Skřivánků je bonusem pouze pro kladenské publikum.“

Původně se uvažovalo o promítání v sítenském údolí i dalších místech v Kladně. Nakonec padla volba na letní koupaliště, které dobře vyhovuje jak po technické stránce, tak z hlediska komfortu pro návštěvníky.

Vstupné na letní promítání bude dobrovolné, jeho výtěžek půjde na charitativní účely. A pokud se na koupaliště rozhodnete dorazit, určitě se vám bude hodit deka. Lavičky totiž zřejmě vystačí jen pro část diváků.

Psáno pro Kamelot.
Foto: www.ceskyfilm.web2u.cz

Žádné komentáře: