Autor

25. listopadu 2009

Vážený pane, přesvědčíme vás...

Napsal mi Crestyl. Kdo by se úplně neorientoval, Crestyl je tím filantropickým spasitelem, který hodlá centrum Kladna zkrášlit dvouapůlhektarovým kvádroidem nabitým od sklepa až po střechu obchody, o něž prý určitě stojíme.

Napsal mi Crestyl a abych byl upřímný, když jsem poprvé viděl jeho logo na doporučeném dopisu, který mi podávala paní na poště, trochu ve mně hrklo. Napadlo mě, že tam uvnitř by se mohla skrývat dobrá rada typu: "Vážený a milý, v případě, že budete o našem projektu a společnosti i nadále psát tak, jak jste to činil doposud, pak vám důrazně doporučujeme dívat se při toulkách nočními zapadlými uličkami ostražitě kolem sebe."

To jsem ale Crestylu křivdil. Crestyl mi totiž napsal něco úplně jiného. Crestyl mi napsal, že jakožto protestujícímu má vůli mi vše kolem stavby nákupního centra vysvětlit. Napsal to na firemním, hlavičkovém papíře a v textu udělal jen jednu hrubku.

Chvíli mi nedocházelo, jak Crestyl vlastně přišel na moji poštovní adresu, ale pak mi docvaklo, že jsem ji vlastně uvedl pod nesouhlasné vyjádření k jeho plánům, a toto nesouhlasné vyjádření jsem poslal na Krajský úřad Středočeského kraje, a tam si ho asi lišácky protřelý Crestyl vyžádal. Jak prosté. Nesouhlasící musí být přesvědčeni.
Na nabídku Crestylu ke schůzce odpovídám: "Děkuji, nechci." Už jednou jsem se ostatně s jeho zástupci - v přítomnosti dalších tří gentlemanů - sešel, a myslím, že to stačilo. Dobře si na tu debatu pamatuji. Ani po třech hodinách zástupcům developera nedošlo, že mektají nesmysly, a nás jejich neochota přijmout jiné vidění světa přestala bavit.

Dobře si také vzpomínám, že Crestyl byl vždy svolný k úlitbě. "Chcete les? Vysadíme vám les!" lákal mne tehdy zástupce firmy. Satisfakční nabídka, která se neodmítá. Ano, asi jsem mohl mít les, byl by to krásný, vzrostlý les a na jeho kraji by třeba mohla být cedulka: "O tento vznešený kus krajiny se postaral váž. p. JÁ, slovutný občan města."

A kdybych měl takový les, taky bych si asi opatřil silný konopný provaz, vyhledal si v tom lese nějaký sošný strom, a na tom bych se pěkně pověsil. Protože kdybych nechal výměnou za tvář centra města vysázet někde kus lesa, nemohl bych se na sebe podívat do zrcadla. Kladenský primátor a s ním většina zástupců města má, pravda, asi jiný názor, a na "variantu les" tak jaksi kývl. Až ho někdy potkám, optám se ho, jak je na tom se zrcadlem.

Na nabídku Crestylu ke schůzce odpovídám: "Děkuji, nechci!", protože každý člověk, kterému zůstal aspoň kousek zdravého rozumu, musel z veškeré předložené dokumentace vyčíst, že Crestyl minimálně mlží. A taky proto, že nesnáším nákupní centra, v kině Hutník jsem spokojeným (a často téměř jediným) divákem a rozvoj města si představuju jinak. Ale zřejmě jsem zcela mimo valnou část kladenské populace, kterou zřejmě zahrnul rozsáhlý sociodemografický průzkum a průzkum kupní síly, jež developer jistě před zpracováním projektu byl podnikl.

Ale jinak, milý Crestyle, za psaní mnohokrát děkuji.

Žádné komentáře: