Autor

6. února 2010

Co takhle zvednout síť nahoru?

Před 115 lety se zrodil volejbal.

„Volleyball je nová hra, výborně se hodící pro tělocvičny a sály, která však může být hrána i venku. Může ji hrát každý počet hráčů. Hra spočívá v uvedení míče v pohyb přes vysokou síť z jedné strany na druhou, berouc tím podíl ze dvou her – tennisu a handballu,“ popisuje v roce 1896 J. Y. Cameron do odborného časopisu Physical Education nový sport, který se rychle začal šířit po amerických školách.


U zrodu volejbalu stál mladý profesor tělocviku William G. Morgan, zaměstnanec pobočky křesťanské organizace mladých mužů YMCA v městečku Holyoke (dnes součást Springfieldu ve státě Massachussets). Jako propagátor moderních metod při výchově k tělesné zdatnosti hledal Morgan zejména pro své starší svěřence vhodný kolektivní sport, který by byl nenáročný na výbavu a pokud možno co nejméně nebezpečný.

Morganův přístup ke sportu a výchově výrazně formoval jeho profesor na springfieldské škole James Naismith, shodou okolností autor dalšího dnes oblíbeného sportu – basketbalu. Morgan se s Naismithem seznámil v roce 1892, krátce poté, co nastoupil do místní školy. Byl to právě Naismith, kdo Morgana přivedl k tělovýchově a k organizaci YMCA.

Naismithův basketbal, jehož počátky spadají do roku 1891, ale přišel Morganovi příliš fyzicky náročný. Jeho snem byl sport ryze rekreační, podobný spíše tenisu. Jednoho dne proto využil tenisovou síť, natáhl ji však do horní polohy, rozdělil své svěřence na dvě poloviny a vyzval je, ať mezi sebou odbíjejí míč. Tak 9. února 1895 vznikl volejbal. Sám Morgan však svou hru nejprve z neznámých důvodů nazýval Mintonette, slovo volejbal vymyslel až o rok později Morganův kolega z YMCY Alfred Halstead. Název je odvozen od hlavní činnosti při hře, odbití míče (to volley the ball).

Původně se hrálo na hřišti o rozměrech 15,2 x 7,6 metru, síť byla natažena ve 198 centimetrech a účastnit se mohl libovolný počet hráčů. Dnešní klasický volejbal hrají dvě družstva po šesti na hřišti 18 x 9 metrů a síť je při mužských soutěžích ve 2 metrech 43 centimetrech.

Nový sport si rychle získal oblibu na školách po celých Spojených státech. V roce 1900 se dostal do Kanady a později i do Evropy. U nás se první zápas hrál v Žilině v roce 1919. Československo sehrálo později v dějinách volejbalu poměrně důležitou roli – nejprve se v roce 1947 podílelo na založení mezinárodní volejbalové federace (FIVB) a v roce 1949 uspořádalo v Praze první mistrovství světa mužů v tomto sportu. Československý tým dokonce tehdy postoupil až do finále, kde ale podlehl Sovětskému svazu. Úspěch volejbalu završil rok 1964, kdy se stal součástí programu olympijských her.

psáno pro Kamelot

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Super hra teď na léto je třeba http://hry.izdarma.cz/detail/online-hry-zdarma/volley-hry/