Autor

13. února 2010

Zaběhnout si do středu Země

V neděli 28. února ožije hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích netradiční akcí. V jedenáct hodin dopoledne tu vyběhnou na trať účastníci prvního českého orientačního běhu, který částečně povede i pod zemí. Podle očekávání by mělo na Mayrovku – na závod s přiléhavým názvem Cesta do středu Země – přijet kolem stovky běžců.

Organizátoři závodů v orientačním běhu vyhledávají nejčastěji trasy v lesích nebo ve skalách. Radek Mikuláš, který připravuje běh v okolí Mayrovky, se ale snaží nabídnout závodníkům něco nového. Poprvé to zkusil před dvěma roky v areálu bývalých železáren Koněv.

Tak se 26. ledna 2008 běžel první industriální běh Krásná Poldi. Do Kladna se tehdy sjelo rovných sto účastníků a po závodě se sešla řada pozitivních ohlasů. „Na Koněvu mě fascinovala celková atmosféra, nepřehledné a orientačně složité prostředí a hlavně novost zážitku,“ vysvětluje Mikuláš, co ho přitahuje na prostředí bývalých průmyslových závodů. „Na Mayrovce je vedle toho všeho ještě možnost zavést závodníky aspoň na chvíli do podzemí, a to se v oficiálních závodech zatím stalo jen jednou před lety v Polsku.“


Závod je součástí Pražské zimní ligy orientačního běhu, seriálu tréninkových závodů hlavně pro orientační běžce ze středních Čech a z Prahy. Soutěží se ale běžně účastní i neregistrovaní zájemci o orientační sporty. Na Mayrovce (ve skutečnosti se poběží v areálu mezi vrátnicí dolu, vinařickou čistírnou odpadních vod a střelnicí, takže velká část závodu bude v lese) jsou pro ně naplánovány dvě trasy – náročnější, zhruba osmikilometrová, a krátká dvoukilometrová.

Zorganizovat takovou akci ale není jednoduché. „Je zapotřebí získat souhlas majitele pozemku, vytvořit mapu a web závodu, sestavit startovní listinu, vymyslet trasu, aby byla zajímavá a přiměřeně obtížná, připravit kontroly a těsně před závodem je rozmístit v terénu, proškolit pomocníky, na místě vybudovat zázemí – místo startu a cíle, časomíru, případně občerstvení,“ vypočítává Radek Mikuláš.

Ještě bez jedné věci se ovšem orientační běh neobejde, totiž bez pořádné mapy. Její vytvoření je další důležitou (a možná nejdůležitější) součástí přípravy, rozhodně zabírá nejvíce práce. Tvůrce mapy si zpravidla opatří nejvhodnější dostupný mapový podklad, což je u nás většinou základní mapa v měřítku 1:10 000 nebo letecký snímek, případně obojí.

Pak musí dorazit přímo na místo, kde se závod poběží a krok za krokem jej projít. Postupně své základní zdroje mění a přizpůsobuje, zaznamenává do ní podrobnosti, které na jiných mapách nejsou, a nakonec celou mapu překreslí podle mapového klíče pro orientační běh. „Ten platí univerzálně a mezinárodně, takže kdyby přijel závodit na Mayrovku třeba Novozélanďan, nebylo by potřeba mu vůbec nic vysvětlovat – aspoň ohledně mapy a co je na ní,“ vysvětluje Mikuláš.

Případní zájemci mají možnost se do závodu přihlásit podle pokynů na webové adrese http://home.gli.cas.cz/mikulas/rozpismayrau.pdf, nebo se mohou zapsat až na místě, pak ovšem za vyšší startovné.

Nezbývá než popřát všem, kteří se na nezvyklou trať vydají, hornické „Zdař Bůh!“.

Psáno pro Kamelot.

Žádné komentáře: