Autor

8. června 2010

Dvorky chystají koněspřežnou „mandelinku“

Podprůhon hostí v červnu tradiční výstavu umělců pod širým nebem. Už 28. Kladenské dvorky se tentokrát konají o víkendu 12.–13. června.


Úzké křivolaké uličky bývalé dělnické čtvrti, malebné zahrádky, výstavy keramiky, obrazů, šperků, ale také hudba – to vše jsou Kladenské dvorky. Letos počtvrté se na organizaci společně s městem podílí místní občanské sdružení Spolek Podprůhon, které pro tento ročník slibuje některé novinky.

„Dvorky bychom chtěli pokaždé něčím obohatit, ať už výtvarně, hudebně nebo divadelně,“ říká člen Spolku Podprůhon František Müller. Oproti loňsku je pro návštěvníky připraven bohatší doprovodný program na dvorku u Maninů v centrální části Podprůhonu. V průběhu sobotního odpoledne tu vystoupí oblíbený loutkoherecký soubor Buchty a loutky a budou se promítat krátké absolventské animované filmy. Po celou dobu konání dvorků je navíc u Maninů zajištěn také hudební program. „Snažíme se, aby hudba a divadlo prostoupily Podprůhon, tedy tu výtvarnou část akce. Aby na jedné straně nebyl hudební festival na hřišti a na druhé straně výstava, ale aby se obojí více prolnulo,“ vysvětluje novinku Müller.


 A to není zdaleka všechno. Pro děti bude letos poprvé nachystaná první podprůhonská koněspřežná „mandelinka“. Koňský povoz by měl zajišťovat pravidelné spojení mezi východní a západní částí čtvrti, a obohatí tak výstavu o další netradiční atrakci.

Asi nejvýznamnějším lákadlem z řad vystavujících umělců bude dílo Jitky Válové. Významná kladenská malířka pokračuje ve své tvorbě i v 87 letech – nedávno skončila výstava některých jejích nových litých kreseb v pražské Galerii VŠUP. Spolu s Válovou bude na dvorku u Jedličků vystavovat o několik generací mladší Dagmar Šubrtová.

Na hřišti Bukovka se jako každý rok představí naživo řada hudebníků a skupin. V sobotu se můžete těšit třeba na Jiřího Smrže, Pavla J. Rybu & The Fish Men, keltský rock v podání skupiny Taliesyn a Hudbu Praha. Neděle bývá zasvěcena příznivcům dechovky a folku. Program završí Karel Plíhal a kapela Jablkoň.

Kořeny tradice Kladenských dvorků sahají až do počátku 80. let. Jednou z inspirací pro vystavování pod otevřeným nebem byla pražská kulturní přehlídka Malostranské dvorky, která proběhla v roce 1981. Už v červnu následujícího roku se konal nultý ročník kladenské „výstavy“, tenkrát ještě pod názvem Setkání v zahradě. U zrodu stáli především grafik František Tomík, sochař Viktor Stříbrný a Milan Petriščák se svým Klubkem 55. Vystavovalo se právě v zahradě Viktora Stříbrného v Kolmistrově ulici. O rok později se podařilo zajistit i další dvorky Podprůhonu a oficiální první ročník akce byl na světě.

Kladenský betlém, jak se Podprůhonu někdy říká, se v posledních letech výrazně mění. Přestává být tou čtvrtí, kterou zachytil František Stavinoha ve svých povídkách nebo Jiří Hanke ve fotografiích. „Mění se v čase jako všechno. Stále má ale své kouzlo,“ říká František Müller. „Doufejme, že to nikdy nebude vilová čtvrť z katalogů developerských firem. Důležité je zachovat alespoň fragmenty původních materiálů, dlažeb, zídek, zábradlí a podobně. To ostatní je hlavně na lidech, kteří zde žijí.“

Psáno pro Kamelot.
foto: F. Müller

Žádné komentáře: