Autor

4. června 2010

Ve světě kaktusů

Kladenští kaktusáři pořádají 10.–12. června v Domě techniky na Sítné pravidelnou výstavu kaktusů a sukulentů.

Je jen málo oblastí, v nichž jsou Češi skuteční mistři. Jakkoli se to může zdát absurdní, jednou z nich je pěstování kaktusů. Zvláštní pichlavé rostliny, které dokážou přežít v extrémních podmínkách, fascinovaly Čechy už v 19. století, i když první česká organizace kaktusářů vznikla až v roce 1922.

V šedesátých letech už jsme měli světově suverénně největší počet registrovaných pěstitelů kaktusů v přepočtu na velikost populace. Přitom tento trend, zdá se, přetrvává. Společnost českých a slovenských pěstitelů kaktusů a sukulentů, která sdružuje lokální organizace, registruje přes tři tisíce členů, ve skutečnosti je ovšem kaktusářů mnohem více. A v odborných kruzích stále mají dobré jméno.Zatímco v republikovém měřítku je tedy o kaktusy a s nimi spojenou spolkovou činnost zájem, kladenská organizace má s nabíráním nových členů problémy. „Pokud to takto půjde dál, tak kladenský kaktusářský spolek přirozeně vymře,“ naráží současný místopředseda Klubu kaktusářů Kladno Jiří Horvát na skutečnost, že většina ze současných asi 25 členů je už v pokročilém věku.

Samostatný Klub kaktusářů Kladno vznikl v roce 1971. Dnes organizačně spadá pod Český zahrádkářský svaz, a s ním také spolupracuje při organizaci některých akcí. Už od 70. let pořádají členové pravidelné výstavy a přednášky pro veřejnost, někteří z nich se dokonce podívali do zaslíbené země všech kaktusářů – Mexika. Své poznatky z cest nebo zkušenosti s pěstováním si členové vzájemně si předávají, společně také založili malou odbornou knihovnu. „Tím, jak stárneme, je ovšem organizace naší činnosti čím dál tím těžší,“ stěžuje si pan Horvát.

V posledních letech přesto kladenští kaktusáři své aktivity rozšiřují. Podařilo se jim navázat spolupráci se základní školou v Buštěhradě, kde v rámci školní družiny funguje pod vedením Anny Holeyšovské kaktusářský kroužek. Letos už podruhé buštěhradské děti společně s kladenskými kaktusáři pořádají 27.–30. května výstavu svých rostlinek v prostoru památníku Lidice.

Po několika letech nejistoty také kladenský klub před třemi lety našel vhodný prostor pro každoroční velkou spolkovou výstavu. Po nejrůznějších kulturních sálech a krátké epizodě v zámečku vystavují kaktusáři v Domě techniky na Sítné. Letošní přehlídka proběhne 10.–12. června. „Je to opravdu velká výstava, která zabere celou halu. Vedle kaktusů vystavíme také poměrně dost sukulentů,“ popisuje Jiří Horvát. „V aule pak bude ještě prodejní část, kde si zájemci budou moci koupit rostliny přímo od pěstitelů.“

Vedle malého množství mladých členů trápí (nejen) kladenské kaktusáře loňské nařízení vlády, podle kterého je držení určitého množství některých kaktusů zakázáno. Obsahují totiž psychotropní látku meskalin. Řada kaktusářů se tak rázem ocitla mimo zákon, a to přesto, že v našich podmínkách se meskalin v kaktusech tvoří jen v naprosto minimálním množství. „Celé to rozhodnutí vlády je zbytečné a ukazuje na neznalost věci,“ hodnotí pan Horvát. Zatím se ale neobjevil žádný výrazný problém.

Kaktusy jsou zajímavé a krásné rostliny, které dokážou potěšit svého majitele různorodým tvarem těla, pestrostí a velikostí trnů, ale i nádhernými květy. K tomu ovšem potřebují vhodné podmínky. „Výhodou členství v kaktusářské organizaci je, že se můžete kdykoli poradit, jak ke kterému kaktusu přistupovat. Každý je totiž trochu odlišný,“ říká Jiří Horvát. A případné zájemce zve na členské schůze – probíhají každou třetí středu v měsíci v Domě techniky.

Psáno pro Kamelot.

Žádné komentáře: