Autor

23. června 2011

Zázrak jménem komise Rady města Kladna (III.)

Kam směřují peníze z komisí?
To, koho komise rady města nakonec podpoří, se dá – byť poněkud obtížně – dohledat. Problém je, že stejně není jasné, o co vlastně v konkrétních projektech šlo, nemluvě o tom, že nevíme, jaké žádosti komise zamítly.

Osobně myslím, že by jednotlivé komise měly mít jasnější pravidla rozdělování dotací, především poněkud chybí kritéria, podle nichž se postupuje. Patřit by mezi ně určitě měl přínos – ve smyslu kolik lidí má projekt potenciál oslovit a jak ve městě rozvíjí danou oblast.

Sestavil jsem dvě přehledné tabulky toho, kdo čerpal dotace z komisí v loňském a letošním roce (k 20. 6. 2011). Je to spíš informační záležitost, moc se toho z ní nevyčte. Něco ale přeci jen. Zatímco některé komise vyčerpají všechny své prostředky do června, jiné je nevyčerpají vůbec. To je trochu nešťastné, pokud například chcete uskutečnit kulturní projekt v listopadu a nevíte dopředu, zda je organizačně proveditelný. V momentě, kdy to zjistíte a chcete (s čistým svědomím, že akce je dohodnutá) žádat peníze, tak už nejsou.

Rozložení prostředků jednotlivým komisím by mohli tvůrci rozpočtu lépe promyslet. Komise pro výchovu, vzdělávání a osvětu a kulturní komise mají peněz spíš nedostatek, komise pro rodiny s dětmi a pro životní prostředí je naopak nemají komu rozdělovat. (Zvlášť když velká část peněz z kulturní peníze padne školám na podporu jejich společenských akcí.) A pak mi nejsou jasné některé dílčí věci – třeba proč sdružení Sport Academy Kladno, které se zabývá sportovním aerobikem, čerpá prostředky z kulturní komise. I krasobruslení přeci patří mezi sporty.

Nuže, tabulky jsou ke stažení zde:Žádné komentáře: