Autor

12. září 2011

Je Kladno připravené na co-working?

Co-working je jedním z trendů, které mě zajímají. Tím spíš, že si potenciálně dovedu představit, že bych ve sdílené kanceláři pracoval. I když zároveň je mi jasné, že to není věc úplně pro každého. Právě proto bude zajímavé sledovat, jestli se zrovna v Kladně tenhle typ zařízení ujme. Myslím, že to je mnohem přesnější indikátor zdejšího podnikatelského prostředí – jeho zdraví, nápaditosti, výkonnosti – než kdejaký žebříček, kterým se město může chlubit na svých webových stránkách. Následující text vyšel v srpnovém Kamelotu.

***

Pracovní trh prochází v posledních letech výraznou proměnou. Je stále běžnější, že lidé pracují na volné noze a poskytují své služby hned několika zaměstnavatelům. Flexibilita a kreativita se pro řadu oborů staly klíčovými pojmy. Moderní technologie umožňují práci na dálku, už není zapotřebí mít vlastní stůl a křeslo v kanceláři, za níž se navíc často platí nemalý nájem. Jako reakce na tyto změny vznikla před několika lety myšlenka tzv. co-workingu, sdílených kanceláří, jež si zájemci mohou pronajmout a využívat, když zrovna potřebují. Jednu takovou kancelář otevře v září občanské sdružení Aisis v budově Vysoké školy finanční a správní (VŠFS) na kladenském náměstí sv. Floriána.

„Naším cílem je vytvořit prostor, který bude podporovat sociální podnikání. Chceme, aby to nebylo jen místo, kam lidé přijdou, pozdraví se, připojí si počítač a pustí se do své práce, aniž by vlastně znali ostatní,“ říká šéf Aisisu Milan Kotík. 

Podstatnou funkcí nově vznikající kanceláře bude propojování lidí z různých oborů činnosti a podpora podnikatelských nápadů, což může pomoci rozjet projekty, které by se jinak nemohly uskutečnit. „Lidé často mají skvělé nápady, ale potřebují někoho do týmu, potřebují informace a zdroje – to všechno umí fungující co-workingový prostor nabídnout,“ dodává Kotík.

Vůbec první sdílená kancelář vznikla v roce 2005 v americkém San Franciscu. V Česku se podobný prostor otevřel o čtyři roky později v Praze a myšlenka se postupně rozšířila i do menších měst. Patrně nejznámější co-workingový prostor v Čechách je pražský HUB, který je součástí stejnojmenné celosvětové sítě. „HUB je pro nás velká inspirace, ale pro Kladno je potřeba uvažovat jinak. Typický člen sítě HUB spolupracuje s lidmi z celého světa. My se soustředíme především na rozvoj a podporu místních komunit, pro něž můžeme vytvořit fungující zázemí,“ upřesňuje Milan Kotík. „Například chceme oslovit matky s dětmi, pro něž bychom v určitých dnech v týdnu mohli zajistit hlídání tak, aby si tu mohly vyřídit své pracovní záležitosti.

V přízemí kladenské VŠFS tak v září začne fungovat zatím pilotní provoz co-workingové kanceláře. K dispozici bude standardní kancelářské zázemí – pracovní stoly, připojení k internetu, barevná tiskárna a kopírka, kuchyňka – případně i možnost pronajmout si zasedací místnost. Ceny za využívání prostoru se budou odvíjet od toho, kolik času zde bude chtít zájemce strávit – měsíčně od několika stovek za pár hodin po zhruba čtyři tisíce za neomezený přístup. „Je to mnohem méně než standardní nájem. Poplatek bude samozřejmě flexibilní, pokud například víte, že pojedete na dovolenou, zaplatíte méně. Na druhou stranu hledáme i tzv. zlaté uživatele, kteří mohou prostor využívat neomezeně i mimo otevírací dobu. Předpokládám, že tito členové budou nejvíce ovlivňovat kulturu prostoru a budou se aktivně podílet i na jeho rozvoji,“ objasňuje Kotík.

Každý člen využívající sdílenou kancelář bude mít přístup do interní sítě, kde se dozví o aktuálním dění či chystaných akcích. Jednou za čas se uskuteční společná prezentace toho, na čem jednotliví členové právě pracují. Právě tak se totiž často rodí nové nápady nebo nabídky spolupráce. „Pro pilotní provoz to zatím neplánujeme, ale bývá obvyklé, že se kolem co-workingového prostoru začnou vytvářet další aktivity, třeba kurzy konverzace v cizím jazyce. To už je ale věc dohody konkrétních uživatelů,“ říká Milan Kotík.

Zpočátku bude kladenská sdílená kancelář otevřena osm hodin denně a vejde se do ní najednou něco přes dvacet lidí. Aby byl provoz prostoru soběstačný, musí se k němu podle Milana Kotíka do tří měsíců připojit zhruba třicet lidí s různou frekvencí jeho využívání. Sám je přesvědčen, že potenciál pro růst podobného prostoru v Kladně je.

Aisis tak může napomoci rozvoji místního podnikatelského prostředí a vnést do něj nové podněty. O funkčnosti nové co-workingové kanceláře však rozhodne až čas.

Žádné komentáře: