Autor

11. září 2011

Z výpravy po dolech

Jednou za čas člověk uvítá, když vidí, že nějaká jeho činnost má smysl. Zpětná vazba (a to jakákoli, nejen ta pozitivní) je dobrá minimálně ze tří důvodů:
  • pomáhá uvědomit si vlastní odpovědnost za to, co děláme,je signálem, že o nás druzí vědí a uplatňují na nás nějaká svá očekávání
  • dodává sílu jít dál
  • a zároveň nastavuje naší cestě zrcadlo.
Čas od času člověk pochybuje o svém konání a začne se po zpětné vazbě pídit. Vždycky je pro mě důležité, když zjistím, že jsem někoho zaujal nějakým tématem nebo názorem. Úplně nejlepší je vědomí, že můžete/umíte obohacovat druhé.


Možná se zdá, že v době facebookových "lajků" nebo nekonečných možností vkládat všude komentáře tahle věc není žádný problém. Jenže někdy je potřeba ono "To se mi líbí" slyšet taky naživo.


Včera jsme se s kolegy Jirkou Suchomelem a Michalem Želinou vydali na pochod po pozůstatcích důlní činnosti v nejbližším okolí Kladna – a pro mě to byl přesně ten typ zpětné vazby, který mi delší dobu scházel. Přestože to v žádném případě nebyla akce pro každého, přestože z dolů toho vlastně nic moc nezbylo, a tak výprava místy připomínala spíš cvičení lidské představivosti, přes dusné počasí a nemalý počet kilometrů – a koneckonců i přesto, že náš výklad bylo místy možné jen stěží považovat za profesionální –, obešla s námi asi dvacítka lidí celou trasu a na konci zazněl potlesk. A dnes nám přišlo pár kladných ohlasů.


Není nadto, když se ty virtuální reakce aspoň na chvíli před vámi zhmotní. Když jsme zhruba před čtyřmi roky se Zuzanou Vlčkovou přišli na nápad založit webové stránky Kladno minulé, nevěřili jsme, že bude fungovat déle jak rok, dva. Dnes jsou pro mnoho lidí vítaným zdrojem informací o minulosti města. Vím, že tenhle projekt už se nikdy nebude rozvíjet tak rychle jako v prvních dvou letech své existence – jednak materiálů o historii Kladna je omezené množství, a člověk má na podobné aktivity vždycky méně času, než by chtěl. Včerejší výprava mě ale utvrdila v tom, že ty čtyři roky jsme my všichni kolem Kladna minulého dělali nejen něco, co nás bavilo, ale co je smysluplné také pro ostatní. Všem, kdo včera přišli, i těm, kdo se ptají, jestli někdy nebude nějaká podobná akce – díky za to.

Žádné komentáře: