Autor

17. prosince 2011

Phanuel Osweto: V Keni se dárky rozbalují až šestadvacátého

S Phanuelem Oswetem jsem se prvně setkal letos v lednu, když se v Kladně teprve zabydloval. Psali jsme tehdy pro Kladno Záporno velký článek o církvích a náboženských skupinách ve městě a přítomnost Keňana v roli faráře zdejšího sboru Církve československé husitské byla jedním z velkých překvapení. To další přišlo, jakmile při rozhovoru spustil plynnou češtinou. Svůj život chápe Phanuel Osweto jako poslání. Díky pomoci různých nadací mohl vystudovat vysokou školu, sám teď prostřednictvím různých programů podporuje středoškoláky z chudých rodin a pomáhá mladým lidem ze slumů získávat základní počítačové dovednosti. V rozhovoru do prosincového Kamelotu jsme si povídali (nejen) o tom, jak se v Keni slaví Vánoce.

***

Vyrůstal ve slumech kolem keňského hlavního města Nairobi, podařilo se mu ale vystudovat vysokou školu – a právě díky studiu se nakonec v roce 2003 dostal do České republiky. V prosinci to bude rok od chvíle, kdy Phanuel Osweto nastoupil jako farář u zdejšího sboru Církve československé husitské. Povídali jsme si nejen o tom, jak se v Keni slaví Vánoce, ale i o jeho projektu Afrika Africe, který poskytuje prostředky na vzdělávání potřebným dětem v jeho rodné vlasti.


Jak vypadá vánoční tradice v rovníkové Africe?
Prožívání Vánoc je i u nás hodně ovlivněné jejich pojetím v křesťanské tradici. Keňa je na rozdíl od Česka hodně nábožensky založená, sedmdesát procent lidí jsou křesťané, asi patnáct procent muslimové. Vedle připomínání narození Pána jsou Vánoce doba, kdy celá široká rodina má být pospolu, včetně těch, kteří během roku nemají možnost být doma. Tím nemyslím návštěvy, jak je to často tady, ale opravdové rodinné soužití po celou dobu svátků.

Jiné budou asi i vánoční pokrmy…
Kapra a cukroví skutečně nemáme. Děláme místo toho chapati, což je něco jako smažené palačinky. To se snaží mít každý, jen v těch úplně nejchudších rodinách chybí. A vedle toho se o Vánocích jí kuřecí maso nebo kozy.

Dávají se dárky?
Pokud to situace rodin umožňuje, tak ano. Ale vrchol Vánoc je u nás až pětadvacátého a dárky se otevírají šestadvacátého prosince. To pro mě tady bylo dost překvapivé. A jiné je i to, že oslavy pokračují až do konce roku, ne aby se šlo po šestadvacátém do práce. Je to takový kulturně-společenský týden, kdy se pořádá spousta akcí, je všude dost živo. Soutěží se třeba ve fotbale nebo v běhu, hodně se zpívá, chodí se do kostela. V Keni neexistují kulturní domy jako tady, a tak se část akcí odehrává venku. Během Vánoc totiž většinou neprší a teploty jsou kolem pětadvaceti stupňů.

Jsou v Keni také vánoční stromky?
Většinou jenom ve městech. Stromky ale nemají takový symbolický význam jako tady – a ten klasický smrk seženete v Keni spíš umělý.

A jak je to s vánoční hudbou a koledami?
Na rozdíl od Čech, kde musí být pokaždé Rybova mše a bez ní to nejsou ty správné Vánoce, u nás se sbory snaží každý rok přijít s něčím novým. Vznikají neustále nové a nové písně a koledy, což je také jiné než tady.

Vánoce jsou časem různých sbírek a pomoci potřebným. Vy od roku 2009 vedete projekt Afrika Africe, který pomáhá mladým lidem v Keni získat vzdělání. Jak se vám to daří?
Založili jsme v Nairobi počítačové centrum, kde se mladí ze slumů, z opravdu chudých rodin, mohou naučit základní práci s počítačem. Letos v dubnu jsem tam byl na oslavě prvních absolventů našich kurzů, což bylo hodně povzbuzující, protože jsme poprvé viděli konkrétní výsledky. Někteří absolventi už získali možnost uplatnit své poznatky v praxi, dostali práci. I proto je o kurzy velký zájem. Letos rozšiřujeme projekt o další, vyšší úroveň výuky, protože lidé ze základních kurzů chtěli dál pokračovat. Provozujeme i dětský domov, kde 33 dětí dostává prostředky na jídlo.

Vedle toho ještě zprostředkováváte jakousi obdobu adopcí na dálku. Jde projekt, kde lidé konkrétním dětem přispívají na poplatky spojené se studiem na střední škole…
Tam už máme dvacet dětí, kterým sponzoři z Česka umožňují rozvíjet se studiem na středních školách, kde se v Keni platí školné. Podporujeme talentované děti z nejchudších rodin, podmínkou je výborný prospěch. Vzdělání je v zemi jako Keňa nesmírně důležité a my chceme dát co nejvíce lidem šanci je získat.

Více o projektu Afrika Africe se dozvíte zde.

Žádné komentáře: